Big Dipper History

All Tournament Teams

      2015
NaNa Akenton, Boilingbrook
Orlando Allen Jr., Thornton
Ron Bonner, Rich East
Darius Branch, Leo
Malik Fuller, Joliet Central
Jarret Gmazel, Lincoln-Way Central
Cameron Hall, Marquette
Myles Howard, Marian Catholic
Jeremiah James, Rich Central
Mikey Koszela, Lincoln-Way Central
Oliver Maciak, University High
Austin Richie, Marian Catholic
Patrick Rucker, Thorton
Sean Taylor, Marian Catholic
Milton Worldlow, Hales Franciscan

2014
Jabari Antwine, King
DeQuan Applewhite, Thornton
Brian Davis, Thornton
Ryan Fazekas, Marquette
Johnny Fox, Hales
Myles Howard, Marian Catholic
Isiah Core James, Rich South
Joseph Larry, Hales
Prentiss Nixon, Bolingbrook
Darius Oliver, Leo
Jeremy Ruffin, Rich South
Dedrick Shannon, Rich South
Cory Stanback, Tinley Park
Brodric Thomas, Bolingbrook
Prince Walker, Rich Central

2013
Darius Branch, Leo
Jonah Cable, Thornton
Ki-Jana Crawford, Marian Catholic
Gage Davis, Bolingbrook
Antonio Dyson, Bolingbrook
Nicholas Harden, Rich East
Joseph Larry, Hales Franciscan
Prentiss Nixon, Bolingbrook
Terrone Parham, Marian Catholic
Jamani Pierce, Thornton
Xavier Robinson, King
Maxwell Rothschild, University High
Jeremy Ruffin, Rich South
Justin Taylor, Thornton
Tyler Williams, Crete-Monee
2012
Shaquon Alexander, Hales
Zachary Branch, Chicago King
Jonah Coble, Joliet Central
James Coleman, Bloom Twp
Ki-Jana Crawford, Marian Catholic
Dejahown Freeman, Bloom Twp
Alex Foster, Seton
Johnny Griffin, Bloom Twp
Marvie Keith, Crete-Monee
Ronald Lawton, Rich East
Kevin Phillips, Marian Catholic
Demitri Strickland, Rich South
LaQuan Treadwell, Crete-Monee
Mark Weems, Jr., Seton
Kenneth Williams, Bolingbrook
2011
Ralph Abraham, Rich South
Eddie Alcantara, Hales
Mark Conner, Crete-Monee
Johnny Griffin, Bloom Twp
Josh Irving, Evanston
Lejavius Johnson, Bloom Twp
Marvie Keith, Crete-Monee
Ronald Lawton, Rich East
Ben Moore, Bolingbrook
Brian Nicholson, Thornton
John Ruffin, Rich South
J.R. Tolliver, Seton
LaQuon Treadwell, Crete-Monee
Tyler Ulis, Marian Catholic
Mark Weems, Jr., Seton
2010
Eddie Alcrantara, Hales
Macari Brooks, Rich South
Tony Core, Tinley Park
Chris Coulter, Seton
James Crockett, Crete-Monee
Dan Fisher, Bolingbrook
Adedeji Ibitayo, Rich Central
Maurice Joiner, Leo
Adonis Lema, Lincoln Park
Antonio Levy, Thornton
Michael Orris, Crete-Monee
Jeremy Parker, Thornton
Tyler Ulis, Marian Catholic
Dominique Walls, Hales
Edward Williams, Bloom Twp.

 

2009
Jamie Adams, Hales
MacariBrooks, Rich South
Gilbert Bush, Rich Central
Antoine Cox, Bolingbrook
Gerald Dorsey, Tinley Park
Mike Gabriel, Lincoln Park
Darryl Hervy, Rich South
Johnnie Holmes, Richards
Raymond Lester, Crete-Monee
Malcolm McFarland, Leo
Chris Olivieri, Seton
Jeremy Parker, Thornton
Deron Perkins, Bloom
Mario Redmond, Crete-Monee
Reginald Smith, Thornton
 
2008
MacariBrooks, Rich South
Marcus Campbell, Hales Franciscan
Gerod Carter, Fenger
D.J. Cooper, Seton
Antoine Cox, Bolingbrook
Gerald Dorsey, Tinley Park
Jamal Gray, Thornton
DarienJohnson, Leo
Raymond Lester, Crete-Monee
Kendrick Morse, Rich South
Aaron Nelson, Bloom
Stephen O’Neal, Rich East
James Pointer, Leo
Reginald Smith, Thornton
Shea Sumpter, Rich East
 
2007
D.J. Cooper, Hales Franciscan
Josh Crittle, Hales Franciscan
Jamal Daniel, Bloom
Kendall Geanes, Rich Central
Jamal Gray, Thornton
Crandall Head, Rich South
Dennis Kelly, Marian Catholic
Jeremy Montgomery, Lincoln Park
Kendrick Morse, Rich South
Aaron Nelson, Bloom
Jawan Nelson, Bloom
Derick Pullen, Shepard
Darwin Rodgers, Jr., Leo
Brandon Ross, Lincoln Park
Willie Wilkins, Crete-Monee

 

2006
Larry Dumas, Bloom
Mustapha Farrakhan, Thornton
Illya Glover, Fenger
Kendell Greer, Marian Catholic
Charles Harris, Seton
Kevin Hicks, Hales
Jeremy Montgomery, Lincoln Park
Jonathan Montgomery, Lincoln Park
Alonziea Moore, PeoriaWoodruff
Kendrick Morse, Rich South
Josh Parker, Thornton
Lougwin Spann, Seton
Shea Sumpter, Rich East
Antonio Topps, Leo
Kevin Woods, Leo
 
2005
Lemarcus Anderson, PeoriaWoodruff
Vance Cooksey, Marian Catholic
Larry Dumas, Bloom
Mustapha Farrakhan, Thornton
Kijuane Leach, Leo
Howard Little, Rich Central
Marcale Marshall, Rich South
Derrian McKinstry, Hales
Jonathan Montgomery, Lincoln Park
Adonte Parker, Thornton
Jerome Randle, Hales
Amir Ross, Bremen
Lougwin Spann, Seton
Michael Thompson, Lincoln Park
Quinton Williford, Fenger
 
2004
Kenny Anderson, PeoriaWoodruff
Jesse Bymun, Rich South
Phil Capodagli, Marian Catholic
Brandon Dagans, Thornton
Jemal Farmer, Bloom
Jamel Gardner, Rich East
Julius Hearns, Lincoln Park
Pierre Howard, Bloom
Kijuane Leach, Leo
Robert Lewis, Crete-Monee
Brandon Long, Thornton
Jerome Randle, Hales
Mike Robinson, Hales
Michael Thompson, Lincoln Park
Jarvis Walker, Rich Central
 
2003
Jonathan Austin, BloomTownship
Robert Bush, Thornton
Jovon Catron, Thornton
Frank Clair, Leo
Kenny Gordon, Rich South
Brandon Long, Rich Central
Nate Minnoy, Hales
Scott Reynolds, Herndon (Virg.)
Justin Taylor, Rich Central
Michael Thompson, Lincoln Park
Larry Woods, Shepard
 
2002
Jonathan Austin - BloomTownship
Jason Bowden - Prosser
Blake Craft - Hales
Keelan Donald - Leo
Chris Hobson - Eisenhower
Nathan Hood - Hales
Kevin Howard - BloomTownship
Cedrick Middleton - Marian
Jimmie Miles - Rich Central
Royce Parran - Lincoln Park
Brandon Tobias - Thornton
 
2001
Chris Burras - Leo
Joe Chapman - BloomTownship
Brandon Cole - Rich South
Antonio Cool - BloomTownship
Pat Cuttica - HinsdaleCentral
Reggie George - Shepard
Kenny Gordon - Rich South
Mike Hall - Shepard
Chris Hobson - Eisenhower
Perrick Robinson - Prosser
Jawaan Stalling - Hales Franciscan
 
2000
Charles Bass - Crete-Monee
Chris Burras - Leo
Joe Chapman - BloomTownship
Brandon Cole - Rich South
Antonio Gray - Rich East
Mike Hall - Shepard
G. J. King - HinsdaleCentral
Rashad McKinnie - ChicagoVocational
Rick Romeli - Marian Catholic
Antonio Stamps - ChicagoVocational
Mike Smith - Shepard - MVP
 
1999
Philip Alexander - BloomTownship
Giani Bearden - Rich South
Steve Callahan - HinsdaleCentral
Chris Clark - Marian Catholic
Brian Cuttica - HinsdaleCentral
Chris Harris - Rich Central
Jeff Lohse - HinsdaleSouth
Derrick Murphy - Rich Central
Brandon Pruitt - Lincoln Park
Jonathan Woods - Thornton
 
1998
Maurice Pitts - Hales
Steve Callahan - HinsdaleCentral
Derrick Murphy - Rich Central
Darren Randle - Rich Central
Giani Bearden - Rich South
Mark Collins - Rich South
Beunie Green - Bloom Twp.
Philip Alexander - Bloom Twp.
Dontrell Jackson - Thornton
Chris Alexander - Thornton
 
1997
Jon Barlog - Marian Catholic
Ryan Blankson - Hillcrest
Gibran Carter - Rich South
B.J. Davis - Rich Central
Raymond Hubbard - CVS
C.J. Hundt - Andrew
Greg Lewis - Rich South
C.C. Malone - Bloom Twp.
Lance Williams - Rich Central
Walter Young - Rich East
 
1996
Marcus Blossom - Rich South
Brandon Bright - Rich South
Kevin Cuttica - HinsdaleCent.
Melvin Ely - Thornton
Korey Evans - Bloom Twp.
Napoleon Harris - Thornton
Tamon Holloway - Thornton
Marcus Ross - CVS
Tim Williams - Bloom Twp.
Walter Young - Rich East
 
1995
KenyeaBeach- Crete-Monee
Jermaine Brown - Bloom Twp.
Sam Jones - Shepard
Kyle Kickert - Stagg
QuincyLewis - Eisenhower
Terrell Robinson - Crete-Monee
Greg Simmons - Hillcrest
Jason Slone - Rich South
Brian Wardle - HinsdaleCentral
Tim Williams - BloomTownship
 
1994
Marques Buford - St.Rita
Tyrone Culbreath - Hillcrest
Jason Daniel - Bloom
John Economos - Shepard
Mike Flannery - St. Laurence
Corey Jackson - Hillcrest
Wayne Johnson - Oak Forest
Sam Jones - Shepard
Craig Taczy - Shepard
Andre Williams - Crete-Monee
 
1993
Demond Bibbs - Bloom
Marcus Buford - St.Rita
Jason Daniel - Bloom
Rodney Dean - Hillcrest
Jeremy Guler - Marian Catholic
Ed Hampton - Rich South
Quinton James - Rich Central
Tywan Mitchell - Crete-Monee
Mike O'Neill - Andrew
Tai Streets - Rich South
 
1992
Vince Bobo - Rich Central
Larry Guess - HinsdaleSouth
Chris Hale - Eisenhower
Antwon Hall - Hillcrest
Ken Harvey - St.Rita
Quinton James - Marian Catholic
Mike MacFarlane - Oak Forest
Sean Mason - Rich Central
Chris Morrow - Morgan Park
Tyrine Wilson - Shepard
 
1991
Shawn Aldridge - Bloom Trail
Tom Budds - Shepard
Zeke Clerk - Bloom Trail
Todd Gillespie - Hillcrest
Matt Hawes - Rich Central
Dan Herbeck - St. Laurence
Cory Huddleston - Rich Central
John Jones - Rich South
Mike Olson - Andrew
Adam Savick - Marian Catholic
 
1990
Shawn Aldridge - Bloom Trail
ChadChristie - Shepard
Scott Davis - Crete-Monee
Dave DeHann - Andrew
LeShaun Evans - Eisenhower
Rodney Harrison - Marian Catholic
Jessie James - Hillcrest
Steve Payne - Shepard
Kurt Powell - Tinley Park
Johnelle Slone - Rich South
 
1989
John Bagnell - Hillcrest
Eric Cappel - Rich South
Scott Davis - Crete-Monee
Chris Delaney - Andrew
Dave DeHaan - Andrew
Drennon Jones - Eisenhower
Torrey Lewis - Hillcrest
Steve Oldendorf - St. Laurence
Dave Rettker - Sandburg
John Taylor - Rich South
 
1988
Jamie Barnett - Crete-Monee
Brandon Cole - Bloom
Gene Cross - Rich Central
John Davis - Bloom Trail
Tim Hughes - St. Laurence
Drennon Jones - Eisenhower
Torrey Lewis - Hillcrest
Cornelius McNary - Rich South
John Taylor - Rich South
Kass Weaver - Rich Central
 
1987
Todd Allen - Carl Sandburg
Jerome Carlson - Tinley Park
Tim Daniel - Rich Central
Chris Dillard - Tinley Park
Dan Hughes - St. Laurence
Drennon Jones - Eisenhower
Dennis Miller - Watseka
Andre Mitchell - Shepard
Abdul Muhammed - Bloom Trail
Tom Poynton - Marian Catholic
 
1986
Todd Allen - Sandburg
James Banks - Bloom Trail
Casey Brennan - Oak Forest
Jeff Delaney - Oak Forest
Chris Dillard - Tinley Park
John Gianetti - Marian Catholic
Keith Gill - Rich Central
Larry Gorman - Oak Forest
Ronnie Jamison - Rich Central
Rick Stein - Crete-Monee
 
1985
Ken Chavers - Bloom Trail
Leonard Cooper - Crete-Monee
Jeff Delaney - Oak Forest
Larry Gorman - Oak Forest
Phil Henderson - Crete-Monee
Mike Howley - St. Laurence
Michael Jones - Evanston
Wilbon Perry - Bloom Trail
Bobby Smith - Rich Central
Charles Warnell - Rich Central
 
1984
Damon Batts - Rich Central
Ricky Brown - Rich Central
Marty Cleaves - Shepard
Eric Dortch - Evanston
Phil Henderson - Crete-Monee
John Langellier - Watseka
Mike Paul - Crete-Monee
Wilbon Perry - Bloom Trail
Marty Williams - Watseka
Steve Wool - Evanston
 
1983
Harry Bell - Eisenhower
Keith Carter - Shepard
Carl Daun - Bloom Trail
Mark Jenner - St. Laurence
Tony Mason - Evanston
Jim McCabe - Rich South
Frank Nardi - Bloom
Mike Papierski - JolietCatholic
Joe Sherman - Bloom Trail
Marty Williams - Watseka
 
1982
Chris Hunt - Crete-Monee
Anthony James - Bloom Trail
Don Jamison - Rich Central
John Jones - Bremen
Terry McElroy - Rich South
Frank Nardi - Bloom
Curtis Nelson - Bloom Trail
Shawn Smith - Evanston
Ken Velasquez - Rich Central
Shawn Watts - Bremen
 
1981
J.T. Coleman - Bloom Trail
Casey Cotter - Sandburg
Bruce Gill - Rich Central
Dave Hayman - Rich South
Chris Hunt - Crete-Monee
Mike Lutz - Marian Catholic
Terry McElroy - Rich South
Maurice Pullum - Bremen
Sean Smego - JolietCatholic
Weldon Williams - Crete-Monee
 
1980
Bernard Campbell - Eisenhower
Marty Drake - Watseka
Terry Gannon - JolietCatholic
Ron Henderson - Crete-Monee
Mike Palackdharry - Rich South
Thurman Russell - Eisenhower
Stepfon Sudduth - Evanston
Troy Thompson - Rich Central
Rondo Turner - Rich Central
Randy Waterford - Rich Central
 
1979
Curt Barwig - Bloom Trail
Terry Gannon - JolietCatholic
Rob Henderson - Rich Central
Ron Lesiak - St. Laurence
Kevin Olendorf - St. Laurence
Mickey Penoksy - JolietCatholic
David Reed - Rich Central
Dwayne Spraglin - Rich South
Weldon Williams - Crete-Monee
Jerome Wilson - Eisenhower
 
1978
Speedy Bouie - Eisenhower
Harold Embry - Rich Central
Mike Emmerick - Carl Sandburg
John Cialkowski - Marian Catholic
John Gullickson - Sandburg
Ron Harris - Rich Central
Ernie McGregor - Tinley Park
Mike Petrarca - Marian Catholic
Steve Ruzich - Rich Central
Mark Sutor - A.A. Stagg
 
1977
Ron Banks - Rich South
Kevin Boyle - St. Laurence
Theren Bullock - Eisenhower
Kurt Lorenzen - Crete-Monee
VernonManning - Bremen
Ray McGury - A.A. Stagg
Barney Mines - Providence
Granado Walton - Crete-Monee
Art Williams - Bloom Trail
Mike Emmerick - Carl Sandburg
 
1976
Jeff Adams - Carl Sandburg
Kevin Boyle - St. Laurence
Theren Bullock - Eisenhower
Michael Hunt - Bremen
Fred Jones - Bloom Trail
Dave Kroehn - Peotone
VernonManning - Bremen
Dave Palfenier - Rich South
Jim Stack - St. Laurence
Granado Walton - Crete-Monee
 
1975
Brian Allsmiller - Buffalo Grove
Phil Collins - Carl Sandburg
Al Dean - Tinley Park
Brian Gorski - St. Laurence
Kevin Hardey - Rich South
Michael Hunt - Bremen
Donald Johnson - Bremen
Mike Stowski - St. Laurence
Greg Stevenson - Rich South
Derek Strong - Leo
 
1974
Brian Allsmiller - Buffalo Grove
Bill Hefner - Crete-Monee
Steve Kaloconski - Crete-Monee
Joe Lorenz - TF North
Bill Michalske - Crete-Monee
Gary Parker - Bremen
Toby Roark - Wilmington
Ray Schmict - Carl Sandburg
George Stevenson - Rich South
Tom Schuberth - Carl Sandburg
 
1973
Clarence Freeman - Rich South
Steve Laurence - Peotone
Tony Lee - Marian Catholic
Scott Norguard - McNamara
Dennis Delshlager - Reddick
Kerry Pozulp - Carl Sandburg
Ray Schmidt - McNamara
Todd Struzik - De Sales
LodiErcelli - Wilmington
Charles Watson - Walther